sdf
dvrfg
Dzień Seniora - Wiązownica 22.01.2009 r.

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę pełnili dla niego dziadkowie. Bycie Babcią i Dziadkiem to ważny etap w życiu dojrzałego człowieka, to ogromna odpowiedzialność.
Dlatego też 22 stycznia Zespół Szkół w Wiązownicy zorganizował pełen niespodzianek Dzień Seniora. 

O godzinie 15.00 w Kościele odbyła się Msza św. w intencji wszystkich Babć i Dziadków. Następnie wszyscy udali się do Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy, gdzie zorganizowana została część artystyczna przygotowana przez wnuczęta . Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Agnieszka Kukułka, która powitała przybyłych na uroczystość gości. Najmłodsi przygotowali dla swoich dziadków "Koncert życzeń", zaprezentowali "Jasełka", a gimnazjalistki zaśpiewały przepiękne kolędy i pastorałki.
Uroczystość uświetnili swą obecnością  Wójt Gminy Wiązownica -Marian Jerzy Ryznar oraz Ksiądz Proboszcz Adam Rejman.
Pani Lucyna Kłak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy przygotowała wspaniały poczęstunek.
Po zjedzeniu słodkiego piernika, keksu i wykwintnych kanapek , Babcie i Dziadkowie mogli "spalić" zbędne kalorie przy skocznej muzyce zespołu muzycznego, którego występ sponsorował Wójt Gminy Wiązownica.
Już z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Babci i Dziadka ale to dopiero za rok.

 

 

Tekst i fotografie: Agnieszka Kukułka

ZAKOŃCZENIE REMONTU REMIZO - ŚWIETLICY W RYSZKOWEJ WOLI.

W ramach realizowanej inwestycji rozbudowy remizo - świetlicy w Ryszkowej Woli, w 2007 r. zakończono ostatni etap robót budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych. Uzyskano pomieszczenie garażowe na samochód strażacki, pomieszczenie kuchni wraz z zapleczem gospodarczymsanitarnym oraz dwie przestrzenne sale. Łączny koszt wykonania tego zakresu robót opiewa na kwotę 66 500 zł.

Zdjęcia obiektu znajdują się w galerii.


Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych

   20 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy odbył się kolejny bo już trzeci Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych " Wiązownica 2009" pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica. Imprezę zorganizował Zespół Szkół w Wiązownicy przy współudziale  Szkoły Podstawowej w Manasterzu i Gminnego Centrum Kultury.

 

    Na scenie pojawiły się czarne i kudłate diabełki, skrzydlate anielice a nawet wróżka. Wystąpiło ponad 200 małych aktorów z 8 szkolnych zespołów teatralnych. Cenne nagrody dla uczestników ufundował Wót Gminy Wiązownica- Marian Jerzy Ryznar.
Zmagania zespołów obserwowała  komisja artystyczna w składzie- Zofia Kolasa, Janina Suchożak i Paweł Sroka - instruktorzy Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Licznie zgromadzona na widowni publiczność każdy występ nagradzała brawami. Nic w tym dziwnego, gdyż od wielu tygodni młodzi artyści pod okiem swych opiekunów  przygotowywali się do występów.
Dla wszystkich uczestników pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury - Lucyna Kłak przygotowała pyszny bigos.
Zgodnie z założeniami nie było zwycięzców i przegranych. Najważniejsze było wspólne spotkanie i możliwość wymiany doświadczeń. Komisja przyznała poszczególnym zespołom atrakcyjne nagrody. Teatrzyk ze Szkoły Podstawowej z Cetuli- filia Zespołu Szkół w Piwodzie za" najlepsze  małe jasełka"  otrzymał radioodtwarzacz CD PHILIPS.
Teatrzykowi FUX ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Wiązownicy przyznano nagrodę - radioodtwarzacz CD marki GRUNDING  za reżyserię, oprawę plastyczną i muzyczną przedstawienia oraz za piękną grę młodych wykonawców.
Odtwarzacz DVD ELEMIS  to nagroda dla " Wesołych Skrzatów" ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Piwodzie za  estetykę, dyscyplinę małych wykonawców i oprawę muzyczną przedstawienia.
Radioodtwarzacze CD Philips otrzymały również dwa teatrzyki- "APSIK" z Gimnazjum Publicznego Zespołu Szkół w Wiązownicy -za oprawę muzyczną przedstawienia i piękne wykonanie kolęd i pastorałek, oraz teatrzyk    " Menczester" z Manasterza za rozśpiewane, estetyczne jasełka i kulturę słowa wykonawców.
Nagrody książkowe otrzymały trzy zespoły: - ze Szkoły Podstawowej w Mołodyczu za piękne kolędowanie i zaangażowanie małych aktorów, z klasy drugiej Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Wiązownicy za pomysł wprowadzenia postaci bajkowych do jasełek, oraz zespół ze  Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Zapałowie.
 Ponadto komisja przyznała nagrody indywidualne, których sponsorem była Fundacja EDUCARE z Manasterza.
Otrzymali je: Artur Gral za rolę Heroda, Jolanta Żyła za rolę diabła, Bartosz Wysocki za rolę pastuszka, Justuna  Szumigraj i Urszula Grabowska za piękne śpiewanie kolęd i pastorałek, Jakub Naspiński za rolę diabła- aniołka, Izabela Naspińska za rolę śmierci, Kamila Szymuś za rolę anioła i Piotr Pryjda za rolę pastuszka.

 

 

 

Tekst i fotografie: Agnieszka Kukułka

 


Opłatek szkolny - Manasterz

„Niech się Noc ta znowu święci ku tradycji ku pamięci. Niech się wszyscy zbiorą wkoło przy opłatku pod jemiołą” – tymi słowami p. Małgorzata Flis dyrektor Szkoły Podstawowej w Manasterzu przywitała wszystkich zgromadzonych na Opłatku Szkolnym. Uroczystość odbyła się 17.12.2008 r.
Montaż słowno – muzyczny Pt. „Niech się Noc ta święci” przygotowała p. Marta Suszyło wspólnie z uczniami kl. I. Ponadto uczniowie kl. IV – VI zaprezentowali przedstawienie jasełkowe przegotowane przez p . Małgorzatę Flis i p. Annę Gudzińską-Niemiec.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Wiązownica p. Marian Jerzy Ryznar, radna p. Marta Kupczak, p. Agnieszka Kukułka oraz Rada Rodziców. Licznie przybyli też mieszkańcy Manasterza.
Po zakończonej części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem.

 

 

Tekst i foto: M. Flis

 


NOWE POMIESZCZENIA DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W MANASTERZU.

W związku z koniecznością wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń do nauki w budynku Szkoły Podstawowej w Manasterzu, celem poprawy warunków nauczania, przeprowadzono remont pomieszczeń, użytkowanych dotychczas jako lokal mieszkalny. W wyniku przeprowadzenia niezbędnych robót budowlanych, polegających na wymianie instalacji centralnego ogrzewania, wodno - kanalizacyjnej i elektrycznej, wymianie podłóg i okien, malowaniu i szpachlowaniu pomieszczeń, uzyskano dwie sale dydaktyczne, sanitariat i szatnię. Łączny koszt wykonania remontu opiewa na kwotę 30 000 zł.

Do wyremontowanych pomieszczeń przeniesiony zostal oddział przedszkolny. Zdjęcia znajdują się w galerii.


Wigilia dla osób starszych i samotnych

   23 grudnia 2008r. o godz. 16.00 w Świetlicy Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy odbyło się spotkanie wigilijne dla osób starszych, samotnych zorganizowane  przez Wójta Gminy Wiązownica.
   W uroczystości wzięły udział osoby starsze , samotne  zamieszkujące  teren Gminy oraz Władze.
   W miłej atmosferze uczestnicy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie świąteczne życzenia i skosztowali tradycyjnych wigilijnych potraw.
Świąteczna atmosfera , pełna serdeczności i ciepła, sprzyjała refleksjom i wzruszającym wspomnieniom.
   Była to też okazja do swobodnych rozmów w wesołym nastroju i chwila oderwania się od codzienności.

Kierownik GOPS Wiązownica
Maria Tabin-Matusz

 


WIOSKA INTERNETOWA W RYSZKOWEJ WOLI

Gmina Wiązownica uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich", finansowanym ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa, w ramach Działania 2.1a SPO RZL, realizowanym przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Projekt zakłada utworzenie na terenach wiejskich 256 Centrów Kształcenia, wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt komputerowy z dostępem do internetu oraz zatrudniających pracowników obsługi, świadczących pomoc w korzystaniu z zasobów Centrum. Korzystanie z usług Centrum jest bezpłatne, a finansowanie ich utrzymania ze środków SPO RZL jest przewidziane do końca marca 2008 r. Po tym okresie Centra zostają przejęte przez gminy i utrzymywane co najmniej przez dwa lata.

W naszej Gminie Centrum zlokalizowane jest w budynku Szkoły Podstawowej w Ryszkowej Woli, a z zasobów jego korzystają w większości dzieci i młodzież szkolna. Zdjęcia wioski internetowej zamieszczone są w galerii.


Spotkanie integracyjne Bądzmy Razem - Wiązownica, 18.12.2008 r.

   

   W czwartkowe popołudnie w Zespole Szkół w Wiązownicy odbyło się świąteczne spotkanie integracyjne "BĄDŹMY RAZEM". W szkolnych murach zagościli opiekunowie i uczniowie Osrodka Szkolno- Wychowawczego z Jarosławia, których powitała dyrektor Zespołu Szkół - Agnieszka Kukułka.

    Inicjatorem spotkania był p. Dariusz Wyczawski. Zaproszeni goście obejrzeli występ jasełkowy uczniów klas IV i V, wyreżyserowany przez p. A. Kukułkę. W przygotowaniach pomagała również nauczycielka- p. Agnieszka Pieniążek. Pan Dariusz Wyczawski zaprezentował wraz z uczniami szkół podstawowych z Manasterza i Wiązownicy pokaz wschodnich sztuk walki. Uczennice gimnazjum zaśpiewały polskie kolędy i pastorałki, które przygotowały pod kierunkiem p. Elżbiety Haśko. Wójt Gminy Wiazownica Marian Jerzy Ryznar pokrył koszty przejazdu zaproszonych gości oraz ufundował prezenty.Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali z rąk p. Wójta paczki mikołajowe.Pani Lucyna Kłak - dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy zadbała o poczęstunek dla przybyłych gości. Współfinansowała go również p. Dorota Skrzypek- właścicielka Firmy Gastronomicznej z Wiązownicy. Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Wiazownicy upominków zebranych wśród uczniów szkoły.

   Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, która na długo pozostanie w pamięci nadzwyczajnych gosci i gospodarzy.     

 

 

Tekst i foto: Agnieszka Kukułka


KOLĘDO LEĆ - Wiązownica, 19.12.2008 r.

19 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Wiazownicy uczniowie Zespołu Szkół w Wiązownicy zaprezentowali program poetycko- muzyczny "KOLĘDO LEĆ".

Uroczystość rozpoczęła się występem szkolnego chóru,  prowadzonego przez p. Małgorzatę Lis. Następnie wystąpił szkolny teatrzyk, który zaprezentował przedstawienie jasełkowe " W drodze do Betlejem" - wyreżyserowane przez p. Agnieszkę Kukułkę - dyrektora Zespołu Szkół w Wiązownicy. Swą pomocą przy realizacji jasełek służyła chętnie  p. Agnieszka  Pieniążek. Spotkanie umilił występ kolędujących gimnazjalistek przygotowanych przez p. Elżbietę Haśko.

  W wieczorze uczestniczyli zaproszeni goście- Wójt Gminy Wiązownica Marian Jerzy Ryznar, dyrektor Gminnego Centrum Kultury - Lucyna Kłak, obecni byli nauczyciele oraz pracownicy ZS w Wiązownicy, rodzice i uczniowie. Podczas wspólnego kolędowania wszyscy podzielili się opłatkiem. Zorganizowano również sprzedaż stroików i ozdób choinkowych wykonanych przez uczniów szkoły.

   Spotkanie wprowadziło wszystkich obecnych w miłą atmosferę nadchodzących ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

 


OŚRODKI PRZEDSZKOLNE - SZANSA NA DOBRY START

Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego od kilku lat prowadzi działania służące podnoszeniu jakości i poziomu upowszechniania wychowania przedszkolnego w Polsce. Zdobyte doświadczenia pozwoliły stworzyć projekt "Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start", który otrzymał dofinansowanie z funduszy strukturalnych na kwotę ponad 5 mln zł. Celem projektu jest przygotowanie rozwiązań organizacyjnych i programowych, które pozwolą na upowszechnienie alternatywnych form edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3 - 5 lat.

W ramach tego projektu na terenie naszej Gminy utworzono trzy ośrodki przedszkolne: jeden w Zapałowie i dwa w Wiązownicy, zlokalizowane w budynkach Szkoły Podstawowej. Gmina pokrywa jedynie koszty utrzymania pomieszczeń, natomiast wynagrodzenia nauczycieli, wyposażenie, środki czystości i materiały edukacyjne finansowane są ze środków unijnych. Obecnie opieką przedszkolną objętych jest 38 dzieci w wieku 3 - 5 lat. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu po cztery godziny, pod okiem wykwalifikowanej kadry oraz dyżurującego rodzica. Ponadto fundacja zapewnia bezpłatnie konsultacje psychologa i logopedy. Program zajęć prowadzony w Ośrodkach pozwala rozwijać umiejętności i wiedzę, które zapewnią dziecku lepszy start w edukacji szkolnej.


Ogłoszenie o sprzedaży drewna
OGŁOSZENIE

 

   URZĄD GMINY WIĄZOWNICA INFORMUJE MIESZKAŃCÓW WSI RADAWA I WIĄZOWNICA, ŻE W DNIACH OD 22.12.2008R. DO 24.12.2008R. BĘDZIE MOŻNA KUPIĆ W TUTEJSZYM URZĘDZIE DREWNO Z LASÓW POŁOŻONYCH W MIEJSCOWOŚCI RADAWA W NASTĘPUJĄCYM  SORTYMENCIE:
  • SUROWIEC TARTACZNY SOSNA  – 22,59m3
  • WAŁKI UŻYTKKOW SOSNA – 1,62m3
  • WAŁKI OPAŁOWE – 4,71m3

 


 

   Urząd Gminy w Wiązownicy informuje mieszkańców Gminy Wiązownica, że w dniach 22.12.2008r., 23.12.2008r., 24.12.2008r., 29.12.2008r. w tutejszym urzędzie można kupić drewno pozyskane z lasów wsi Mołodycz, Wólka Zapałowska, Ryszkowa Wola i Radawa w następujących sortymentach:
  •  surowiec tartaczny sosna w ilości 85,14 m3
  •  wałki opałowe sosna i osika w ilości 175mp
  •  wałki użytkowe sosna w ilości 125,63m3

 


Radawa to jedna z najpiękniejszych, najbardziej atrakcyjnych, a jednocześnie wciąż jeszcze mało znanych miejscowości turystycznych województwa podkarpackiego.

To kraina pięknych lasów głównie borów świeżych i mieszanych, gdzie króluje sosna, niechętnie ustępując miejsca dębom oraz brzozie, tudzież innym gatunkom. W lasach najczęściej spotkać możemy charakterystyczne ongiś zwierzęta zające, sarny, lisy czy wiewiórki. Ciekawostką jest występowania bobrów, a wątpiących w ten fakt przekonać muszą bezsporne ślady ich bytności. Licznie reprezentowane  są ptaki wróblowate, dzięcioły czy sikory a nie rzadko zaobserwować możemy budzącego podziw majestatycznym lotem jastrzębia.

To wymarzone miejsce dla każdego kto chce uprawiać turystykę aktywną. Latem można zwiedzać okolicę korzystając z oznakowanych szlaków pieszych, konnych i rowerowych. Dla miłośników wody i plaży oferujemy malowniczo położony zalew.  Swoje miejsce odnajdą w Radawie wędkarze, miłośnicy łowiectwa oraz zbieracze runa leśnego.

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z okresu rzymskiego, o czym świadczy odkryte przez archeologów cmentarzysko całopalne założone w młodszej epoce żelaza (IV w. p. n. e. – II w. n. e.) na terenie starszego cmentarzyska tzw. kultury pomorskiej z wczesnej (IX – IV w. p. n. e.) epoki żelaza. Natomiast pierwszy zapis o Radawie pochodzi z. 1387 r. Jest to dokument wystawiony przez królową Jadwigę, a potwierdzony przez Króla Władysława Jagiełłę w 1393 r. Od tego czasu, aż do roku 1498 Radawa w spokoju rozwija się i pomnaża swoje dobra. W 1498 r. najazd wojsk Stefana Wołoskiego bardzo zniszczył wieś. Mieszkańcy nie zdążyli jeszcze odbudować domostw, gdy w 1508 r. Tatarzy prawie zrównali z ziemią miejscowość. Radawa jednak powoli się odbudowuje i rozwija. W latach 1536-78 jest mocną ekonomicznie miejscowością przemysłowo - rolniczą. Posiada 2 młyny, 4 kuźnice poruszane kołami wodnymi na Radawce i Lubaczówce. W 1573 r. powstaje okazały kościół p.w. Św. Anny. W 1653 r. Anna Alojzy Chodkiewiczowa zapisuje Radawę Jezuitom. W tym czasie wieś przeżywa dalszy rozkwit i mimo zaprzestania produkcji hutniczej jest ekonomicznie stabilna. W latach 1710 – 1712 zostaje zniszczona przez najazdy wojsk szwedzkich, litewskich, rosyjskich i polskich. Po kasacji zakonu Jezuitów w roku 1773, cały majątek Radawy przeszedł na własność rządu austriackiego. W 1777 r. na drodze licytacji miejscowość nabył hr. Witold Siemieński a w 1914 r. Radawę od Siemieńskich kupił Witold Czartoryski z Pełkiń, właściciel sąsiadujących z wioską lasów.

W latach siedemdziesiątych wybudowano zaporę na Lubaczówce i kąpielisko oraz urządzono ośrodek wypoczynku świątecznego. W niedługim czasie powstało w okolicy kilka ośrodków wypoczynkowych i liczne domy letniskowe. Radawa obecnie posiada bazę turystyczna, gdzie można skorzystać ze stołówki, miejsc noclegowych,  pola namiotowego oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.

W Radawie do rzeki Lubaczówki wpada płynąca od północy rzeka Rudawka. Spiętrzone żelbetowym jazem wody utworzyły pośrodku wsi nieduży, ale urokliwy zalew. Latem zapełniają one także położone nieopodal kąpielisko sztucznie ukształtowane w formie wielkiej niecki. W sezonie do Radawy przyjeżdżają tysiące turystów.

Korzystając z tych walorów funkcjonuje tutaj ośrodek wczasowo-rehabilitacyjny należący do Stowarzyszenia im. Ojca Pio w Jarosławiu gdzie medycyna naturalna zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi. Program działalności Stowarzyszenia w Ośrodku Rekreacyjno - Rehabilitacyjnym w Radawie przewiduje organizację cyklu tzw. turnusów zdrowotnych polegających na przywracaniu zdrowia poprzez właściwe żywienie. W szczególności polega to na stosowaniu diet niskokalorycznych i warzywno-owocowych, opracowanych w oparciu o światowe osiągnięcia w tym zakresie. Uczestnikom zapewniona jest opieka lekarska nadzorująca proces leczenia. Jednocześnie prowadzone są wykłady oraz pokazy prezentujące zasady zdrowego żywienia Ośrodek dysponuje nowoczesnym budynkiem rekreacyjno - rehabilitacyjnym, a w nim: 26 pokoi dwu i trzyosobowych z natryskami, stołówka na 120 miejsc, salki klubowe, kawiarenka, biblioteka, czytelnia, mała apteka oraz kaplica.

Ośrodek może być wykorzystywany jako miejsce rekolekcji otwartych bądź zamkniętych. Może służyć także do organizowania zjazdów, spotkań jubi­leuszowych, konferencji oraz sympozjów. W okresie wakacyjnym jest znakomitym miejscem dla kolonii i półkolonii dla dzieci

Nadleśnictwa w Sieniawie i Radymnie bardzo starannie przygotowały las do zwiedzania. W 1999 r. utworzona została ścieżka przyrodniczo dydaktyczna „Łapajówka Radawa” dla turystyki pieszej i rowerowej. Trasa ścieżki prowadzi w większości nasypem dawnej kolejki wąskotorowej, wybudowanej w 1914 r. przez rodzinę Czartoryskich rezydującej w Sieniawie od drugiej połowy XVIII wieku do roku 1939. Kolejką tą wywożono drewno dłużycowe z Lasów Sieniawskich. Biegła ona początkowo w postaci trzech odgałęzień -jedno prowadziło w rejonie tartaku w Czercach, gdzie drewno było przecierane i wywożone dalej; następne prowadziło do leśnictwa Witoldówka, rozgałęziając się na dwie nitki prowadzące do Przyjemka i Chrap. Po połączeniu się odnóg kolejka przechodziła przez most na Lubaczówce w rejonie Radawy, dalej przez Piwodę, Koniaczów do tartaku w Surochowie i zakładów ceramicznych w Szówsku.

 W skład kolejki wchodziła lokomotywa opalana drewnem i 3-4 wagony. Niekiedy wyposażona była również w salonkę - wagon osobowy, który przypinano do składu, gdy właściciele lasów i goście udawali się na polowanie lub w celach turystycznych (o. Albin Sroka, Jarosław 1987, Biblioteka Przemyska). Kolejka kursowała 2 razy dziennie. Według Sroki (1987) kolejka funkcjonowała do czasu, kiedy podczas walk w latach 1944-46 oddziały UPA wysadziły most na Lubaczówce. Urządzenia kolejki zostały w kolejnych latach zdewastowane, a torowisko rozebrane. Według informacji J. Korzystki (mpis) kolejka przetrwała do 1948 r., po czym Minister Leśnictwa wydał polecenie, by kolejkę rozebrać. Ścieżka pozwala na zapoznanie się z interesującymi zbiorowiskami leśnymi Lasów Sieniawskich, funkcjonowaniem lasu jako miejsca bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, jego roli w przyrodzie i podstawowych zasadach zagospodarowania przez leśników oraz niezwykle interesujących procesach biologicznych zachodzących w ekosystemie leśnym. Dodatkowo ścieżka umożliwia zapoznanie się z niektórymi elementami bogatej historii tych terenów.


MŁODZIEŻ PAMIĘTA… - Dzień Papieski w Zespole Szkół w Piwodzie
16 października dla Zespołu Szkół w Piwodzie to data w tym roku szczególna. Obchodzono tu uroczyście podwójne święto – wraz z całą Polską 30-lecie pontyfikatu Jana Pawła II oraz  w gronie wspólnoty lokalnej 10-lecie nadania Szkole Podstawowej w Piwodzie imienia papieża Polaka.
Uroczystości rozpoczęły się już 3.10 na Jasnej Górze. W Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Okazją do corocznego spotkania był nie tylko jubileusz pontyfikatu, ale również 10-lecie istnienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Szkoła w Piwodzie należy do tej Rodziny od początku jej istnienia. W Częstochowie była jedną ze szkół reprezentujących nasz region. Spotkanie zgromadziło ponad 20 tys. przedstawicieli różnych placówek oświatowych.
Kolejną okazją do spotkania był VIII Dzień Papieski obchodzony w niedzielę 12.10 pod hasłem Jan Paweł II – wychowawca młodzieży . Uczniowie wzięli udział w Pielgrzymce Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, gdzie uczestniczyli w spotkaniu modlitewnym i uroczystej Eucharystii sprawowanej przez ks. Abpa Józefa Michalika.
Szkolne uroczystości poprzedził Międzyszkolny Turniej w Piłce Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Piwodzie. Święto Szkoły rozpoczęło się 16. 10 Mszą Św, na której kazanie wygłosił ks. prałat Władysław Prucnal. Przypomniał, że wybór takiego znakomitego patrona jest nie tylko wielkim zaszczytem, lecz również dużym zobowiązaniem. Następnie pod pomnikiem Jana Pawła II przewodniczący klas zapalili znicze ułożone w kształt serca. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Swoja obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Gminy Wiązownica i asystent Posła na Sejm RP Mieczysława Golby. Pani dyrektor Dorota Bednarz przywitała zebranych i przypomniała historię nadania szkole imienia Jana Pawła II. Po przemówieniach gości rozpoczęła się akademia poświęcona życiu i nauczaniu Papieża-Polaka. Przywołanie najważniejszych faktów z życia Ojca Świętego dostarczyło zgromadzonym wielu wzruszeń. Na zakończenie głos zabrały przybyłe z Włoch siostry zakonne – Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego, które opowiedziały o swojej pracy i działalności misyjnej.
Uroczystości w Piwodzie to widomy znak pamięci i przywiązania młodych ludzi do osoby Jana Pawła II przywodzący na myśl słowa papieża Szukałem was a teraz wy przyszliście do mnie.A.Stachurska,


Sprzedaż drewna

OGŁOSZENIE

 

Urząd Gminy Wiązownica informuje mieszkańców Gminy, że w dniach 28.11.2008r., 01.12.2008r., 02.12.2008r., 03.12.2008r.  będzie można kupić w tut. urzędzie drewno w następujących sortymentach:

 

§  Wałki opałowe sosna – w cenie 59,81zł za mp - pozyskane w lasach wsi Mołodycz;

§  Wałki opałowe osika  - w cenie 48,69zł za mp - pozyskane w lasach wsi Mołodycz ;

§  Wałki użytkowe – pozyskane w lasach wsi Mołodycz

§  Surowiec tartaczny sosna - pozyskany w lasach wsi Mołodycz i Ryszkowa Wola.


Dotacje na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”

Wójt Gminy Wiązownica uprzejmie informuje, o planowanym na początek 2009 roku rozpoczęciu naboru wniosku na kolejne działanie w ramach PROW 2007-2013 – „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” . Dokładny termin naboru zostanie ogłoszony na stronie internetowej ARiMR (www.arimr.gov.pl).

O pomoc mogą starać się osoby fizyczne lub prawne które w wyniku realizacji projektu podejmą działania które przyczynią się do wzrostu zatrudnienia na terenach wiejskich.

O pomoc ubiegać się o można tworząc mikroprzedsiębiorstwa działające w dziedzinie:

- usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa,

- usług dla ludności,

- sprzedaży hurtowej i detalicznej,

- rzemiosła lub rękodzielnictwa,

- robót i usług budowlanych oraz inwestycji,

- usług turystycznych i rekreacyjnych,

- usług transportowych,

- usług komunalnych,

- przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,

- magazynowania lub przechowywania towarów,

- wytwarzania produktów energetycznych lub z biomasy,

- rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.

 

Maksymalna wysokość pomocy nie może przekroczyć 300 tyś. zł. i być nie większa niż 50 % kosztów kwalifikowanych projektu.


Wakacyjne inspiracje - konkurs fotograficzny

 

Konkurs Fotograficzny

„WAKACYJNE  INSPIRACJE”


 

Misją konkursu było zachęcanie mieszkańców Gminy Wiązownica do aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, a także zainteresowanie ich pięknem gminy. Do ważnych celów, jakie chcieliśmy osiągnąć, realizując nasz projekt należały: odkrywanie nowych możliwości i potencjału jaki drzemie w młodych ludziach, szersze spojrzenie na otaczający świat, a także przekonanie młodzieży, że mała miejscowość daje takie same szanse rozwoju jak duże miasto. 

 
Konkurs został zorganizowany przez: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz"; Urząd Gminy Wiązownica; Gminne Centrum Kultury w Wiązownicy; Gminny Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji w Radawie.
 

Konkurs skierowany był do WSZYSTKICH mieszkańców Gminy Wiązownica. Wpłynęło 94 prace nadesłanych przez 16 uczestników z terenu całej gminy Wiązownica.  

 

Wyniki konkursu:

I miejsce
"Natalia"
fot. Mariola Kuca

II miejsce 
"Parkour"
fot. Bernard Skrzypek

III miejsce
"Zachód słońca nad Sanem"
fot. Karolina Orzechowska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Biesiada nad Wyczawą - 2008

"Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść".
To stare, polskie przysłowie trudno byłoby cytować 7 września w Wiązownicy, gdzie odbyła się VIII Biesiada nad Wyczawą czyli prezentacja tradycyjnych potraw wiejskich. Prawdziwą ucztę dla wszystkich przybyłych na imprezę przygotowały bowiem panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich i Zespołach Śpiewaczych działających w powiatach: jarosławskim, przemyskim i przeworskim. Można było podziwiać pięknie udekorowane stoły i spróbować jak smakuje np. zupa "szabaga", zupa "wszystko", krugiel pieczony, maczka z grzybami czy paluchy orzechowe.
Komisja Oceniająca jedną potrawę gotowaną i jedną pieczoną, zgłoszoną przez każdy zespół do konkursu, miała trudny wybór. Ostatecznie przyznała dwie równorzędne I nagrody Zespołowi "Jawor" z Jawornika Polskiego i Zespołowi "Piwodzianie" z Piwody gm. Wiazownica. Równorzędne nagrody otrzymały Zespoły z: Kisielowa, Maćkówki i Rożniatowa w gm. Zarzecze, Zespół "Nielepkowice" z Nielepkowic, Zespół "Radawiacy" z Radawy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z: Olszynki gm.Orły, Manasterza i Radawy w gm. Wiązownica.
Oprócz umiejętności kulinarnych, zgodnie z założeniami regulaminowymi Biesiady, zespoły popisywały się również umiejętnościami wokalnymi, prezentując piosenki o tematyce kulinarnej. W tej kategorii tytuł Laureata jurorzy przyznali Zespołowi z Kisielowa. Widzowie mieli także możliwość obejrzenia występów zaproszonych gości: Zespołu Folklorystycznego "Radist" ze Lwowa i Kapeli Ludowej z Czerc.

    Organizatorami "Biesiady nad Wyczawą", której głównym zadaniem jest ocalenie od zapomnienia charakterystycznych dla danego regionu, oryginalnych potraw wiejskich byli: Gminne Centrum Kultury w Wiązownicy, Wójt Gminy Wiązownica i Centrum Kulturalne w Przemyślu przy współudziale Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale - Zespołów Doradztwa Rolniczego w Jarosławiu, Przemyślu i Przeworsku oraz Zajazdu "Galicja" w Wiązownicy.

    Halina Kamińska

 

Potrawy z Jawornika Polskiego

 

Źródło: ck.przemysl.pl


Dożynki Gminne – Szówsko 2008

W niedzielę 31 sierpnia 2008 na stadionie sportowym w Szówsku odbyły się „Dożynki Gminne”.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. dziekana Mariana Wrony, połączona z poświęceniem i przekazaniem nowo wybudowanej hali sportowej przy Zespole Szkół w Szówsku. We mszy uczestniczyły delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe jednostek OSP, władze gminy, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy.


Przejście korowodu dożynkowego na Stadion Sportowy poprzedziło uroczyste przekazanie klucza do nowo oddanej hali sportowej na ręce dyrektora ZS w Szówsku pana Krzysztofa Szykuły. Tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki Wójt Gminy Wiązownica Marian Ryznar otrzymał z rąk Starostów Dożynek Elżbiety Berezy i Ignacego Szumigraja z Szówska.


Prezentacji wykonanych z dużą starannością i pomysłowością dożynkowych wieńców towarzyszyły programy artystyczne przygotowane przez delegacje miejscowości naszej gminy, przerywane częstymi brawami licznie zgromadzonej publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Poseł na Sejm RP Mieczysław Golba, Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś, Wójtowie Gmin Adamówka i Stary Dzików: Edward Jaruziewicz i Aniela Hulak, Przewodniczący Rady Gminy Wiązwonica Jan Żołyniak, Radni Rady Gminy Wiązownica oraz rolnicy - posiadający największe gospodarstwa w gminy.


Wójt Gminy oraz Starostowie Dożynek wspólnie podzieli dożynkowy chleb częstując nim wszystkich przybyłych.
Wspaniała słoneczna pogoda, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów, wśród których znalazł się: pokaz młócenia zboża, degustacja lokalnych potraw, występy zespołów folklorystycznych, darmowa grochówka; serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
 

Msza Św. na hali sportowej w Szówsku
Błogosławieństwo wieńców dożynkowych
Procesja z darami ołtarza
Poświęcenie hali sportowej
Przekazanie klucza przez władze gminy
 
Korowód dożynkowy
Starostowie Elżbieta Berezy i Ignacy Szumigraj
Przekazanie chleba dożynkowego
 
 
Reprezentacja Szówska
 
Reprezentacja Wiązownicy
 
Reprezentacja Piwody
 
Reprezentacja Manasterza
 
Reprezentacja Radawy
Zapałów, Wólka Zapałowska, Surmaczówka
Zapałów - radny marzy....
 
Reprezentacja Piwody
Reprezentacja Nielepkowic
Reprezentacja Ryszkowej woli

Wójt Gminy oraz Starostowie Dożynek wspólnie podzieli dożynkowy chleb częstując nim wszystkich przybyłych.

Zespół z Ryszkowej Woli
Zespół "Iskierki" z Szówksa
Pokaz młócenia zboża
Jednostki OSP z terenu Gminy Wiązownica


60-lat LKS "Budowlani" Szówsko

Święto sportowców z Szówska !


W niedziele 24 sierpnia2008 r. odbyły się uroczystości związane z 60-leciem powstania Ludowego Klubu Sportowego „Budowlani” Szówsko. Licznie zgromadzona publiczność wśród której byli kibice, działacze sportowi, sportowcy, mieszkańcy wsi, oraz zaproszeni goście.


Prezes Klubu Mieczysław Kruk przedstawił historie działalności klubu podkreślając osiągnięcia, sukcesy sportowe, zaangażowanie w budowę infrastruktury sportowej, szkolenie młodzieży, organizację imprez i zawodów sportowych. W działalności klubowej były też okresy stagnacji, spadków i awansów, jednakże klub spełnił swoje zadania i spełnia je w dalszym ciągu, czego dowodem jest tegoroczny awans piłkarzy do klasy okręgowej.


Życzenia i gratulacje złożyli przybyli goście. Wójt Gminy Marian Jerzy Ryznar wręczył listy gratulacyjne, pamiątkowe puchary obecnemu Prezesowi Klubu, pierwszemu Prezesowi Klubu z roku 1948 r. panu Józefowi Lisowi oraz byłym prezesom klubu za ich działalność we wcześniejszych latach.
Odznaczenia sportowe wręczył Prezes OZPN w Jarosławiu Poseł na Sejm RP Mieczysław Golba. Życzył prezesowi dalszych sukcesów sportowych przekazując mu pamiątkowy puchar i list gratulacyjny. Życzenia sukcesów i gratulacje przekazał wraz z odznaczeniami dla działaczy sportowych przedstawiciel Podkarpackiego OZPN pan Tadeusz Kulig.
W uroczystościach brali udział Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan. Przewodniczący Rady Gminy Wiązownica Jan Żołniak, radni, sołtysi i prezesi klubów sportowych Gminy.
 

Po uroczystościach rozegrano mecz „oldbojów” pomiędzy drużynami Szówska i JKS Jarosław. Tutaj emocji było wiele gdyż swoje umiejętności sportowe prezentowali 50-latkowie. Po zaciętej i pasjonującej walce Szówsko pokonało JKS Jarosław 2:0.


Uroczystości zakończył „wieczór wspomnień” podczas którego przypomniano wielkie mecze z lat minionych, ciekawe i zabawne historie związane z rywalizacją sportową.

 


Puchar Wójta Gminy Wiązownica - 2008

Niespodzianka w finale Pucharu Wójta – wygrana LKS „Orkan” Zapałów!


W niedziele 24 VIII 2008 r. w Szówsku rozegrano finały turnieju piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Wiązownica. W meczu o III miejsce LKS „Budowlani” Szówsko pokonał LKS Mołodycz 3:1. W finale drużyna LKS „Orkan” Zapałów prowadzona przez Janusza Piersiaka pokonała faworyzowany zespół ligi okręgowej LKS „Golbalux” Wiązownica 2:1. Spotkanie było zacięta i dostarczyło licznie zgromadzonej publiczności wielu emocji sportowych. Wynik do ostatniego gwizdka był otwarty, nie brakowało okazji do jego zmiany.


Za najlepszego zawodnika turnieju uznano: Janusza Piersiaka (LSK „Orkan” Zapałow”), bramkarza Grzegorza Piliszkę (LSK „Orkan” Zapałow”). Królem strzelców został z czterema zdobytymi bramkami Jerzy Feldman (LKS „Golbalux” Wiązownica).


Finaliści i przedstawiciele wszystkich klubów uczestniczących w rozgrywkach otrzymali z rąk Wójta Gminy Wiązownica pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody.

 


TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ - GOWiR Radawa

OTWARTY TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ O NAGRODĘ WÓJTA GMINY WIĄZOWNICA i BURMISTRZA MIASTA JAROSŁAWIA

 odbył się 23 sierpnia 2008 na terenie Gminnego Ośrodeka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie

 

W kategorii kobiet w meczu o prymat w turnieju spotkały się drużyny reprezentujące Rzeszów i Wierzbną.

Po emocjonującym meczu zwyciężyła drużyna AKS Wierzbna, która wystąpiła w składzie Katarzyna SKRZYPEK, Ewelina BĄK.
Drużynę z Rzeszowa reprezentowały : Urszula i Agata POLOR.


W kategorii mężczyzn kolejność w turnieju była następująca:


I miejsce drużyna „DRUK TECH” z Rzeszowa w składzie Rafał Koziarz, Marcina Bachórz,
II miejsce drużyna „DIVIKON” z Oleszyc w składzie Tomasz Dworak, Michał Gontarz,
III miejsce drużyna „SEMITEX” z Lubaczowa w składzie Maciej Dworak, Jan Latuszek.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Pan Witold GIMLEWICZ a  najmłodszym Stefan PASZKO.

 

 

 


XVIII Zlot Motocykli Ciężkich i Zabytkowych w Radawie

   W dniach 22 - 24 sierpnia 2008 r. odbył się XVIII Zlot Motocyklowy na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie.


Organizatorami Zlotu byli: Motor Bike Drivers Team Jarosław, Urząd Gminy Wiązownica, Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownicy, Urząd Miasta Jarosławia.
 
Patronat nad imprezą objęli Wójt Gminy Wiązownica i Burmistrz Miasta Jarosławia.

W tym roku przyjechało ponad 250 niezwykłych „maszyn" i ich kierowców. Wzorem lat ubiegłych odbyła się parada motocykli z Radawy do Jarosławia. Odbyły się też koncerty zespołów: Get Break, Outsider Blues, Mr. Pollack. Nie mogło zabraknąć ogniska i pokazów tanecznych. Dopisały: pogoda ducha i aura zewnętrzna.

 

 


Wybory Miss Gminy Wiązownica - festyn rodzinny w Wiązownicy

   10 sierpnia, na Stadionie Sportowym w Wiązownicy odbył się festyn rodzinny i Wyborami Miss Gminy Wiązownica. Korona najpiękniejszej przypadła Katarzynie Knap z Wiązownicy, tytuł I Wicemiss otrzymała Angelika Zagrobelny z Mołodycza; II Wicemiss – Karolina Cieliczka z Szówska . Dziewczyny będą nam królowały przez okrągły rok, aż do następnych wyborów.


Najbardziej gorąca impreza tego lata przyciągnęła do Wiązownicy setki gości z całej gminy. Festyn poprowadził niesamowity duet prowadzących: Justyna i Daniel. Do tegorocznych wyborów zgłosiło się dwanaście piękności z dziewięciu miejscowości naszej gminy.


Impreza rozpoczęła się od prezentacji wszystkich kandydatek w strojach wieczorowych. Kandydatki miały okazję oczarować swoim wdziękiem jury oraz publiczność, która podczas imprezy mogła głosować na Miss Publiczności za pomocą specjalnie przygotowanych kuponów. Wszystkie kandydatki były znakomite i zjawiskowo piękne, dlatego nie lada orzech do zgryzienia miało jury. Kandydatki zaprezentowały się również w strojach sportowych. Po zakończonych prezentacjach jury udało się na obrady. Jednocześnie rozpoczęło się podliczanie głosów publiczności.


Przed odczytaniem wyników na scenie zgromadziły się wszystkie dziewczęta biorące udział w konkursie. Kandydatki do korony Miss prezentowały się znakomicie, a emocje tuż przed ogłoszeniem werdyktu sięgały zenitu. I tak, Miss Publiczności została wybrana Ewelina Dejowiec z Wiązownicy. Tytuł II Wicemiss przypadł pannie z numerem 3 Karolinie Cieliczka z Szówska. I Wicemiss została Angelika Zagrobelny z Mołodycza kandydatka z numerem 1.


Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie najważniejszych wyników tego dnia. I tak, korona i tytuł Miss Gminy Wiązownica 2008 powędrowała do kandydatki z numerem 8, 16 – letniej Katarzyny Knap z Wiązown.


Licznie przybyli motocykliści wybrali Miss Moto. Tytuł ten otrzymała piękniejsza część duetu prowadzącego festyn – Justyna Makarska.

W tym dniu w Wiązownicy rozrywek było co niemiara, począwszy od występów wokalnych, przez wyczyny sportowe i wcale nie kończąc na prezentacji niektórych mieszkanek naszej gminy. Usłyszeć można było nie taka „cichą wodę” – zespół wokalny z Piwody – „Cicha woda”, mogliśmy obejrzeć latające modele samolotów, pokazy akrobatyki sportowej. O nasze humor zatroszczył się kabaret „absolwenty”.
Festyn zakończyła zabawa taneczna do białego rana.

 

 


Informacja dla rolników

Wójt Gminy Wiązownica informuje, że obowiązuje nadal ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Wnioski należy składać w terminie od 01 września do 30 września 2008r.


Wniosek winien być złożony na formularzu ustalonym przez Ministra Rolnictwa, który można nabyć w Urzędzie Gminy Wiązownica (pokój  nr 36 na II piętrze).

UWAGA! Wnioski składane przed terminem i po terminie zostaną bez rozpatrzenia.

Do wniosku należy dołączyć oryginał faktury VAT za zakupiony olej napędowy z okresu od 1 marca 2008r. do 31 sierpnia 2008r., które powinny być wystawiane na nazwisko posiadacza gospodarstwa rolnego. Zatem zakupując olej napędowy należy zadbać o wydanie faktury VAT, w której będzie uwidocznione imię i nazwisko, adres i NIP.
Na każdy hektar użytków rolnych przysługuje zwrot do 86 litrów oleju napędowego.

Wniosek może złożyć każdy , kto na dzień 1 kwietnia 2008r. był posiadaczem gospodarstwa rolnego i producentem rolnym.

 


XXXI Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze

    W dniu 6 lipca 2008 r. o godz. 14 na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie rozpoczęły się XXXI Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze zorganizowane przez Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiązownicy oraz Urząd Gminy Wiązownica. Otwarcia zawodów dokonali Wójt Gminy Wiązownica – Marian Jerzy Ryznar oraz Prezes ZG OSP – Bogdan Adamiec.
    Obecnymi również byli: Przewodniczący Rady Gminy Wiązownica Jan Żołyniak, Poseł Mieczysław Golba, Z-ca Komendanta PSP w Jarosławiu Piotr Biały, strażacy, mieszkańcy Gminy Wiązownica oraz licznie przybyli turyści.

Wozy bojowe jednostek OSP Gminy Wiązownica

  Zmagania sportowe zostały poprzedzone wręczeniem aktu przekazania wozu bojowego Liaz dla OSP Wiązownica. Jest to już kolejny wóz bojowy przekazany w ostatnim czasie do dyspozycji jednostek straży pożarnych z terenu naszej gminy.

Nowy wóz bojowy OSP Wiązownica

  W zawodach wzięło udział 13 drużyn ze wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Wiązownica, w tym dwie drużyny żeńskie wystawione przez OSP Piwoda.
Zawody zostały rozegrane w konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 400 m z przeszkodami. Nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Po zakończonych pokazach odbyła się część podsumowująca.

Zbiórka na rozpoczynająca zawody
W trakcie rywalizacji

   Niekwestionowanym zwycięzcą zawodów była OSP Piwoda – której drużyny zajęły 1 miejsce we wszystkich kategoriach wiekowych. W kategorii seniorów drugi miejsce zajęła OSP z Szówska a trzecie OSP w Cetuli.
   Wójt Gminy Wiązownica oraz Prezes ZG OSP w Wiązownicy podziękowali strażakom za udział w zawodach oraz wykazanie wysokiej sprawności, sportowego ducha i konkurowania fair play.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów.

Zwycięzcy - OSP Piwoda

    Po zakończeniu zawodów rozpoczął się Festyn Strażacki z licznymi atrakcjami dla wszystkich uczestników oraz zabawą taneczną do białego rana.

Festyn strażacki


Festyn rodzinny – powitanie lata

  Dnia 29.06.2008 r. na Stadionie Sportowym w Wiązownicy odbył się festyn rekreacyjny na który przybyła liczna ponad tysiąc osobowa publiczność mogąca zobaczyć: finał piłkarski Euro 2008 Hiszpania – Niemcy rozgrywany przez najmłodszych piłkarzy LKS; pokaz nowego samochodu strażackiego OSP Wiązownica; pokaz akrobatyki sportowej z Rzeszowa; mecz piłkarski reprezentacji księży Archidiecezji Przemyskiej z Gwiazdami Golbaluxu; koncert grupy wokalnej Gimnazjum w Wiązownicy. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna dla mieszkańców gminy – gwiazdą wieczoru był zespół Eden.

galeria fotografii z festynu


Na zakończenie roku szkolnego wyróżniającym się uczniom wręczono nagrody
Rok szkolny 2007/2008 dobiegł końca.
Nie jeden uczeń szkoły i gimnazjum może pochwalić się wynikami w nauce oraz sukcesem
w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Grupa „ szczęśliwców ’’za tak wysokie osiągnięcia została w dniu 19 i 20 czerwca br. nagrodzona przez Pana Mariana Jerzego Ryznara - Wójta Gminy Wiązownica.
Nagrody książkowe otrzymali następujący uczniowie:
Gimnazjum Publiczne w Piwodzie
- Joanna Kolasa
- Katarzyna Magdziak
- Mateusz Welc
 
Gimnazjum Publiczne w Szówsku
- Patrycja Fedor
- Natalia Petryszyn
- Mateusz Kiper
 
Gimnazjum Publiczne w Wiązownicy
- Andżelika Maciałek
- Natalia Socha
- Ilona Lichończak
 
Gimnazjum Publiczne w Zapałowie
- Sylwia Karaszewska
- Paulina Krajnik
- Aneta Zagobelny
 
Szkoła Podstawowa w Manasterzu
- Dominik Krzeszowski
- Kamila Hawro
- Agnieszka Zagrobelna
 
Szkoła Podstawowa w Mołodyczu
- Mariola Kuca
-Dominika Purcha
- Aldona Zagrobelny
 
Szkoła Podstawowa w Piwodzie
- Elżbieta Skrzypek
- Jacek Skrzypek
- Anna Hapon
 
Szkoła Podstawowa w Ryszkowej Woli
- Daniel Buczko
- Ilona Skowrońska
- Patrycja Tomas
 
Szkoła Podstawowa w Szówsku
- Ewelina Habel
- Julita Hołub
- Ewa Hanula
Szkoła Podstawowa w Wiązownicy
- Żaneta Lichończak
- Sylwia Wysocka
- Areta Kłak
 
Szkoła Podstawowa w Zapałowie
- Jagoda Białota
- Maciej Kot
 
Pan Wójt przekazując nagrody, podziękował za osiągnięcia w nauce i życzył wszystkim słonecznych, wesoło spędzonych wakacji.

DZIEŃ NIELEPKOWIC
Dnia 11 maja już po raz piąty odbyła się impreza kulturalna "Dzień Nielepkowic", której organizatorami byli sołtys a zarazem radny wsi Pan Jan Kipczak wespół z Radą Sołecką i Mieszkańcami.  W niedzielne popołudnie zebranym przygrywała Kapela Ekipa. Dla najmłodszychatrakcją było wesołe miasteczko oraz konkursy zręcznościowe. Ponadto wystąpiła grupa wokalna dziewcząt z Piwody i zespół biesiadno - kabaretowy z Nielepkowic. Imprezę zakończyła wspólna zabawa.

DNI RADAWY - DZIEŃ TRZECI

Pomimo przelotnego deszczu atmosfera na zakończenie "Dni Radawy" była gorąca. W niedzielne popołudnie uczestników bawiły zespoły Winchester 2005, Lolek Orkiestra oraz gwiazda wieczoru Grupa Krywań. Nie zabrakło chętnych do tańca, wspólnego śpiewu i zabawy. Atrakcją nie tyko dla najmłodszych był wieczorny pokaz sztucznych ogni.

Dni Radawy upłynęły w miłej atmosferze, a wspomnienia z pewnością pozostaną na długo.


DNI RADAWY - DZIEŃ DRUGI
W sobotnie popołudnie podczas Dni Radawy wystąpił zespół rockowy 230 VOLT  z Krakowa, zaś damska grupa wokalna zaprezentowała przeboje muzyki pop. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla uczestników w każdym wieku: dzieci korzystały z atrakcji wesołego miasteczka, gospodarstwo agroturystyczne oferowało przejazdy bryczką i na kucyku, była również degustacja potraw przygotowanych przez reprezentacje wiosek. Wieczór zakończyła dyskoteka "Pod gwiazdami".

Dni Radawy - dzień pierwszy
Pierwszy dzień „Dni Radawy” przebiegał w rodzinnej atmosferze. Na scenie swoje umiejętności prezentowali artyści z terenu gminy Wiązownica wzbudzając niejednokrotnie żywy aplauz. Piknikowy nastrój pogłębiał zapach grillowanych kiełbasek oraz soczysta wiosenna zieleń otaczającą zewsząd miejsce imprezy. Miła atmosfera, muzyka, taniec, przejażdżki konne oraz bufet i piękne widoki czyż za tym nie tęsknimy, na co dzień i czy właśnie nie to przyciąga nas do Radawy.  Kto był na pewno mile wspomina.
Wszystkich zapraszamy na dalszy ciąg w dniach 3 i 4 maja.
Więcej zdjęć w galerii.

REMONT ŚWIETLICY W SURMACZÓWCE ZAKOŃCZONY

Zakończony został, rozpoczęty w ubiegłym roku, remont budynku świetlicy w Surmaczówce. W roku bieżącym wykonane zostały następujące prace: wymiana pokrycia dachowego, odnowienie zewnętrznej elewacji drewnianej, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, sanitariatu i zaplecza kuchennego.

Łączny koszt wykonanych w bieżącym roku prac opiewa na kwotę 32 000 zł.


ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA UDZIELONE

Podczas obrad XXIII Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Wiązownica, która odbyła się dnia 28 kwietnia, Wójt Gminy otrzymał absolutorium za 2007 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniła Komisja Rewizyjna Rady Gminy oraz Regionalna Izba Obrachunkowa.

W głosowaniu nad absolutorium wzięło udział 14 radnych, 13 opowiedziało się za udzieleniem Wójtowi absolutorium, przy jednym głosie wstrzymującym Przewodniczącego Rady Pana Jana Żołyniaka.


Wręczenie Dyplomu Weterana Walk o Wolnośc i Niepodległość Ojczyzny
   Dnia 24 kwietnia 2008 r. o godzinie 9.30  odbyła się w Urzędzie Gminy Wiązownica uroczystość wręczenia przez  Wicewojewodę Podkarpackiego Małgorzatę Chomycz Dyplomu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Ten zaszczytny tytuł przysługuje  kombatantom oraz osobom będącym ofiarami represji wojennych.
Patent został nadany przez Premiera RP i Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Z rąk Pani Wicewojewody dyplom otrzymał mieszkaniec naszej gminy 88 letni Józef Kłos.
W imieniu samorządu gratulacje i życzenia złożył Pan Wójt Gminy Marian Ryznar.
Uroczystości towarzyszyły wspomnienia z tego okresu.
Pan Kłos zadziwił wszystkich żywą pamięcią tamtych wydarzeń. Opowiadał o kolegach i  wspólnych przeżyciach w niedoli.
Możemy być dumni z naszego mieszkańca, a jego przykład niech wpływa na młodsze  pokolenia.

Zieleń w otoczeniu urzędu
Nowe nasadzenia przed Urzędem Gminy

    W ramach poprawy estetyki otoczenia Budynku Urzędu Gminy Wiązownica zastały wykonane nasadzenie jałowca skalnego /70 szt./  w formie szpaleru. W pracach brała udział cała załoga urzędu pracująca z pełnym poświęceniem pomimo nie zawsze odpowiednich strojów, co widać na zdjęciach zamieszczonych w galerii.

I oto efekt naszej pracy o ile przyjemniej będzie rano przyjść do pracy ;)


Uwaga Rolnicy! Dopłaty obszarowe.
Dopłaty obszarowe
 
W dniach od 15 marca do 15 maja 2008r. można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych i o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
Płatność przysługuje rolnikowi, który posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1ha, utrzymuje grunty w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska oraz ma nadany przez ARiMR numer identyfikacyjny producenta. Minimalna powierzchnia działki rolnej, na której jest uprawiana jedna grupa upraw wynosi minimum 10 ar.
W urzędzie Gminy w Wiązownicy udzielana jest bezpłatna pomoc przy wypełnianiu w/w wniosków w godzinach od 7.30 do 15.30 w pokoju 43 II p.
W dniach od 02.04.2008r. do 16.04.2008r. stażyści zatrudnieni w Urzędzie Gminy będą pomagać przy wypełnianiu wniosków w terenie według następującego harmonogramu:
 
·    Szówsko  - 02-03.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00 – Dom Kultury;
·    Cetula – 04.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00– Szkoła Podstawowa;
·    Radawa - 07.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00– Świetlica;
·    Mołodycz – 09.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00 –Świetlica;
·    Manasterz – 10.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00– Świetlica;
·    Nielepkowice – 11.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00 - Dom Kultury;
·    Wólka Zapałowska  - 14.04.2008r. od godz. 11.30 do 15.30 – Świetlica;
·    Surmaczówka – 14.04.2008r. od godz. 8.00 do 11.00 – Świetlica;
·    Zapałów – 15-16.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00 – Dom Kultury;
·    Piwoda  - 17-18.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00– Dom Kultury;
·    Ryszkowa Wola  - 21.04.2008r. od godz. 8.00 do 15.00– Świetlica

BUDŻET GMINY NA 2008 R. UCHWALONY

Dnia 20 lutego odbyła się XX Zwyczajna Sesja Rady Gminy Wiązownica, podczas której uchwalony został budżet Gminy na 2008 r. Uchwała budżetowa, z autopoprawkami wprowadzonymi przez Pana Wójta, podjęta została przez Radę jednogłośnie.

Ponadto na sesji podjęto uchwały w sprawie:

1. Przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów alkoholowych i problemów narkomanii na 2008 r.

2. Przyjęcia Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2008 r.

3. Uchwalenia Strategii Rozwoju Gminy na lata 2007 - 2020.

4. Zatwierdzenia planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 r.

5. Udzielenia pomocy finansowej dla Samorządu Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego.

6. Zmian zakresu wykonywania wielloletniego programu inwestycyjnego.

7. Regulaminu wynagradzania nauczycieli.

8. Bezpłatnego przekazania drewna z lasów mienia komunalnego.

9. Ogłoszenia kalendarza wyborczego i zarządzenia wyborów sołtysa wsi Szówsko w związku z rezygnacją dotychczasowego sołtysa.

Wszystkie uchwały zostały podjęte przez Radę Gminy jednogłośnie.

 


NISKIE PODATKI NA 2008 R.

Rada Gminy uchwaliła podatki na 2008 r. Generalnie zaproponowana przez Wójta w ubiegłym roku polityka podatkowa została utrzymana, tzn. stawki podatków zostały obniżone średnio o 50 % - dotyczy to podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, bo w przypadku rolnego jest to jeszcze większa obniżka.

Podatek rolny obniżony na rok bieżący z kwoty 35,52 zł. za 1 q żyta (będącego podstawą opodatkowania ) do kwoty 25 zł za 1 q - został obniżony na rok 2008 z kwoty 58,29 zł. do kwoty 26,25 zł., tj. o 32.04 zł.

Od 2008 r. nie będzie już podatku od posiadania psów - na wniosek Wójta, wynikający ze zmian ustawowych, Rada Gminy podjęła taką decyzję.

 


Najważniejsze inwestycje Gminy Wiązownica w 2008 roku

Piwoda


Budowa budynku wielofunkcyjnego przy stadionie sportowym.

Modernizacja stołówki w Zespole Szkół

Modernizacja drogi „za rzeką”

 

 

Cetula


Rozbudowa i modernizacja świetlicy wiejskiej

Zakup wozu bojowego dla OSP w Cetuli

 

 

Radawa


Budowa oświetlenia ulicznego (Cienkie, Ignasze, do Ośrodka o. Pio)
Zagospodarowanie placu byłej Radawianki
Systematyczna rozbudowa i modernizacja GOSiW w Radawie

 

 

Mołodycz

Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej

Modernizacja drogi na „Hojsaki”

 

 

 

Ryszkowa Wola


Modernizacja drogi na „Osiedlu”


Modernizacja budynku remizo-świetlicy

Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej (Jarosław – Lubaczów)

Zapałów


Modernizacja dachu Hali Sportowej przy Zespole Szkół

Modernizacja drogi na „Osiedlu”
Rozbudowa płyty Stadionu Sportowego


Budowa Kanalizacji

 

 

Surmaczówka


Rozbudowa i modernizacja świetlicy


Modernizacja drogi


Wólka Zapałowska


Modernizacja świetlicy wiejskiej

 

 

Manasterz


Modernizacji dróg (wieś, „Mielniki”)


Modernizacja świetlicy wiejskiej


Rozbudowa i modernizacja budynku Szkoły Podstawowej z przedszkolem
Budowa poszerzenie murawy Stadionu Sportowego

 

 

Nielepkowice


Modernizacja dróg („Czajki”, „do kurnika”)

Modernizacja budynku remizy OSP Nielepkowice

 

 

Wiązownica


Modernizacja dróg gminnych (koło Ośrodka Zdrowia, Bednarów)


Rewitalizacja „Alei Lipowej”

Budowa chodniaka przy drodze wojewódzkeiej (Jarosław - Biłgoraj)

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji

Szówsko


Budowa oświetlenia ulicznego (krzyżówka, os. Milenijne)

Modernizacja dróg (ul. Floriańska, ul. Sportowa )


Budowa Hali Sportowej przy Zespole Szkół


ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ W DOBREJ KONDYCJI

W ostatnim czasie poszerzony został zakres prac wykonywanych przez zakład. Oprócz troski o prawidłową i bezawaryjną pracę sieci wodociagowej i kanalizacyjnej, zakład prowadził w okresie wakacyjnym całodobową obsługę Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radawie.Ponadto wykonuje prace konserwatorskie w szkołach i budynku Urzędu Gminy.

W bieżącym roku zakład zakupił: ścinacz do trawy, mały walec drogowy, 2 kosiarki żyłkowe husquarna, migomat do spawania, dmuchawę do odśnieżania husquarna, pług do odśnieżania do ciągnika URSUS, równiarkę drogową, samochód bus volkswagen sześcioosobowy z paką ładunkową.

Zakupiony sprzęt pozwolił na poszerzenie wachlarza usług świadczonych przez zakład, w postaci bieżących remontów i budowy z kamienia łamanego dróg gminnych oraz ich zimowego utrzymania.

Dobra kondycja finansowa zakładu pozwala na utrzymanie na dotychczasowym poziomie cen za wodę  i ścieki, pomimo znacznego wzrostu kosztów nośników energii.


UWAGA PRZEDSIĘBIORCY! NOWA POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI
Uwaga Przedsiębiorcy!
 
    Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje  nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007). Zmiana klasyfikacji  podyktowana została zmianami ekonomicznymi i gospodarczymi zachodzącymi na arenie międzynarodowej oraz potrzebą przystosowania klasyfikacji do rozwoju gospodarki.
Nowe podmioty , które  zgłaszają działalność  gospodarczą w Urzędzie Gminy Wiązownica (parter pok. Nr 12) zostaną zarejestrowane  już według nowej klasyfikacji PKD 2007.
W trakcie dokonywania zmian do wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, będzie dokonywane przeklasyfikowanie działalności według nowej klasyfikacji.
Nowa klasyfikacja nie powoduje zmiany numeru identyfikacyjnego Regon.


RADAWA ONLINE

Wybierz poprzedni miesiąc czerwiec 2018 Wybierz następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 URZĄD GMINY Wiązownica - ul. Warszawska 15 - 37-522 Wiązownica - tel. 16 622-36-31 - email: sekretariat@wiazownica.com
Produkcja i hosting: ZETO-RZESZÓW Strony www - Strony internetowe - Aplikacje internetowe - Sklepy internetowe - Portale korporacyjne
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
[zamknij]